Новини 

Студенти УжНУ відроджують забуті закарпатські традиції

Особливо важливими у розрізі формування сильної України є вподобання й світогляд молоді, котра, відчуваючи свою причетність до духу нації, дешифруючи культурні коди етносвітогляду, зможе створити потужну основу свідомого суспільства. Саме тому на базі Навчально-дослідної лабораторії української літератури й фольклору Закарпаття ДВНЗ «УжНУ» у 2017 році було створено фольк-гурт «Віднова», учасниками якого стали Анна Шміляк (студентка 4-го курсу філологічного факультету) та Арсен Бабиченко (студент 4-го курсу факультету міжнародних відносин).

«Українська молодь дуже талановита й напрочуд добре відчуває дух часу, запити сучасної доби і водночас здатна творити власні мистецькі продукти, спираючись на народні традиції й уникаючи наслідування іноземної культури. Зараз проблема національної ідентифікації є особливо актуальною, оскільки це один із пріоритетів, який відстоюють наші воїни на Сході України і який під мирним небом, в іншій частині нашої держави, може бути утверджений через різні етнокультурні проекти», – розповідає Оксана Тиховська, завідувач Навчально-дослідницької лабораторії української літератури та фольклору ДВНЗ «УжНУ», доцент кафедри української літератури.

Студенти-філологи у процесі фахової підготовки вивчають фольклор, міфологію, етнопсихологію, народознавство… Але теоретичні знання можуть бути засвоєні краще, коли їх вдасться «пережити», виконуючи пісню чи відтворюючи обряд. Саме прагнення прилучити студентство до джерел української культури, до процесу творчості у розрізі народної пісні та музики стало передумовою створення гурту «Віднова». Аня Шміляк і Арсен Бабиченко доопрацювали тексти семи пісень зі збірок «Українські народні пісні Пряшівського краю. Книга 1» (1958р.) та «Над Бугом і Нарвою. Українські пісні з Підляшшя» (1986р.), а також одна (русальна) пісня була взята з часопису «Родний край» (1938), – пише Закарпатський кореспондент

Усі тексти, за винятком останньої пісні, супроводжувалися нотами. Аня і Арсен використовували при аудіозаписах автентичні мелодії, доповнюючи їх вплетенням звучання різних музичних інструментів. Таким чином, на сьогодні фольк-гурт «Віднова» записав сім пісень, на першу композицію «Вила сом віночок» було знято відеоролик при хореографічній підтримці студії сучасного танцю «Бліц». Робота над записами пісень триває, у планах – аранжування патріотичної лірики та презентація у вересні 2017 аудіоальбому гурту.

8 липня Анна Шміляк презентувала декілька пісень з репертуару фольк-гурту «Віднова» на чудовому фестивалі, який відбувався у Воєводино у парку Шенборна. Фестиваль був присвячений святкуванню Івана Купала, сплетені з соломи «тваринки», перестрибування через вогнище та народні ігри органічно доповнювалися народними піснями у виконанні Ані Шміляк та давно відомого в Україні гурт «Рокаш», який виступив з великою концертною програмою.

Цікавою є реакція студентства й молоді на творчість фольк-гурту «Віднова». Пісні в інтерпретації Ані й Арсена подобаються їх одноліткам, здатні створювати атмосферу подорожі до джерел етнокультури. На Закарпатті загалом є багато талановитих співаків і музикантів, кожен з яких здійснює великий вклад у розвиток національної культури й збереження неповторної традиції.

Організатори та учасники фольк-гурту «Віднова» сподіваються, що їхній проект також знайде свою нішу в українському музичному просторі й пропонують читачам ознайомитися з аудіозаписами двох пісень – «Зрада» (лірична пісня з репертуару повстанської армії) та «Русалонька» (що виконувалася в період Русалій). Завантажити композиції можна за покликанням ТУТ.

Related posts

Leave a Comment